Bezdech senny to choroba, która pojawiła się niedawno i wciąż wiemy o niej bardzo niewiele. Osoby nią dotknięte niekiedy nawet nie zdają sobie sprawy że na nią chorują i przez to lekceważą jej objawy. Niestety nieleczony bezdech senny prowadzi do wielu innych poważniejszych schorzeń i negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu.
Przyczyn powstania tego schorzenia może być bardzo wiele i jeśli widzimy niektóre z nich u siebie należy natychmiast udać się do lekarza. Jedną z przyczyn bezdechu jest opadające podniebienie i wiotkie mięśnie podniebienia, inne to zbyt wąskie drogi oddechowe uniemożliwiające prawidłowe oddychanie, przerośnięte migdałki oraz skrzywiona przegroda nosowa i występujące wewnątrz nosa polipy.
Wszystkie te wymienione zmiany powodują objawy takie jak powtarzające się przerwy w przepływie powietrza przez drogi oddechowe, najczęściej w czasie snu. Najbardziej charakterystycznym objawem tego stanu jest uciążliwe chrapanie i nagłe wybudzenia się ze snu uniemożliwiające normalny wypoczynek.