Przygotowanie do wyjazdu wakacyjnego wiążą się w dużej mierze z pakowaniem. Jednak oprócz pakowania walizek – gromadzenia ubrań, obuwia, kosmetyków i różnych akcesoriów, trzeba też poświęcić uwagę apteczce. Jest to szczególnie ważne jeżeli wyjeżdżamy na długo i możemy mieć problem z dostępem do aptek. Co zatem powinno znaleźć się w takiej dobrze skompletowanej apteczce?

1.Leki na przeziębienie

Przeziębienie lub jakaś infekcja może dopaść każdego – szczególnie przy zmiennej pogodzie. Dlatego w apteczce muszą znaleźć się leki na przeziębienie, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. aspiryna, apap, polopiryna. Niezbędne okażą się również tabletki do ssana na gardło, środek na katar, witamina C. Dobrze jest też wziąć termometr, by móc kontrolować rozwój przeziębienia.

2.Leki na problemy żołądkowe

W czasie wakacji wiele osób walczy z dolegliwościami żołądkowymi. W apteczce muszą się zatem znaleźć leki na biegunkę, krople żołądkowe, jakiś preparat na zatrucie(smecta), leki regulujące pracę wątroby, leki rozkurczowe(no-spa). Poza tym warto też umieścić w niej leki na chorobę lokomocyjną – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

3.Środki przeciw owadom

Do apteczki należy zapakować środki odstraszające owady(off), ale również środki pomagające leczyć ugryzienia(fenistil). Dobrze również wyposażyć się w wapno, które pomaga w uczuleniach. W apteczce może również znajdować się pęseta, dzięki której będzie można usunąć kleszcza.

4.Środki na rany

W apteczce koniecznie muszą znaleźć się różne bandaże, kompresy i plastry, a także nożyczki. Należy w niej umieścić środki odkażające, np. wodę utlenioną, środki na stłuczenia czy skręcenie, np. żele lub maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, środki na otarcia, poparzenia skóry.

5.Środki przeciwbólowe

Potrzebne są środki, które pomogą uśmierzyć ból głowy, ból pleców, ból zęba czy bóle związane z miesiączką. Do wyboru są różne środki z różnymi składnikami, np. ibuprom, apap, nurofen.

6.Leki specjalistyczne

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by w apteczce znalazły się środki, które przyjmujemy na stałe, a szczególnie te na receptę, czyli choćby leki na serce, leki na ściśnienie czy różne inne choroby. Warto też przed wyjazdem sprawdzić swoje zapasy. Jeżeli okaże się, że leków może nam braknąć, dobrze udać się do lekarza i poprosić o receptę.

Przy wyborze leków i wszelkich środków do apteczki należy brać pod uwagę swoje potrzeby. Należy wybierać leki, które są sprawdzone i wiemy, że w naszym wypadku okazują się skuteczne.