Jeśli chcemy mieć zdrowe i ładne zęby, musimy przynajmniej raz na pół roku odwiedzić stomatologa. Dentysta obejrzy zęby i oceni, czy należy je leczyć, czy coś się nie dzieje, ewentualnie zaleci jakieś badania. Ważne jest, żeby chodzić do tego samego lekarza, nie zmieniać go co jakiś czas, ponieważ w ten sposób trudno będzie ocenić procesy, jakie toczą się w jamie ustnej.
Idealnie jest, jeżeli nie boimy się leczenia zębów, a dentysta nie kojarzy nam się z bólem i cierpieniem. Wiele starszych osób, które zetknęły się z leczeniem wiele lat temu, do dziś ma traumę po borowaniu grubym wiertłem bez znieczulenia albo po tak zwanym zatruwaniu zęba. Jednak współcześnie w gabinetach są już zupełnie inne aparaty, a stomatolodzy stosują takie metody leczenia, by ból był jak najmniejszy.
Dentysta może także skierować nas do ortodonty, kiedy widzi, że zgryz nie jest prawidłowy. Jeśli wskazane jest noszenie stałego aparatu, stomatolog i ortodonta współpracują ze sobą, żeby uzyskać jak najlepsze efekty.