Miewasz kłopoty ze snem? Problem ten dotyczy sporej grupy ludzi. Wystarczy zarwać kilka nocek, a nasz organizm mocno to odczuje. Bezsenność sprawia, że w ciągu dnia odczuwamy ciągłe zmęczenie. Jakie są przyczyny bezsenności? Do najpopularniejszych zalicza się nadmierne pobudzenie organizmu na przykład przez stres czy kawę, rozmaite choroby, spanie o różnych porach, praca na nocne zmiany. Zbyt długo trwająca bezsenność prowadzi do poważnej choroby, która wymaga specjalistycznej terapii. Jak walczyć z bezsennością? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych porad.

1 Nie śpij na zapas (choćby w dni wolne) bo rozregulujesz organizm. Należy kłaść się spać zawsze o podobnej porze, najlepiej przed północą.

2 Nie urządzaj sobie drzemek w czasie dnia. Jeśli jesteś mocno zmęczony to połóż się, ale nie dłużej niż na 30 minut. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm do czuwania i spania.

3 Nie denerwuj się przed snem. Zbytni wzrost adrenaliny sprawia, że jesteśmy pobudzeni i ciężej jest nam usnąć w nocy.

4 Będąc w łóżku nie rób niczego co nie związku ze snem. Do minimum ogranicz pracę, czytanie czy oglądanie telewizji. Przyzwyczaisz organizm, że łóżko służy wyłącznie do snu.

5 Przed snem korzystaj z krótkiego spaceru. Głębokie oddychanie wpływa na odstresowanie i dotlenienie organizmu, co sprzyja senności.

6 Nie spożywaj posiłków tuż przed pójściem spać. Zjedz coś dwie lub trzy godziny wcześniej. Zbytnie obciążanie żołądka nie sprzyja szybkiemu zasypianiu.

7 Nie jedz słodkości przed snem. Słodkie produkty podobnie, jak kawa czy cola pobudzają nasz organizm i uniemożliwiają szybkie zaśnięcie.

8 Ogranicz wysiłek fizyczny. Zrezygnuj z zajęść gimnastycznych, joggingu lub ciężkich prac domowych. Wytężenie organizmu przyspiesza krążenie, a sen się od nas oddala.

9 Nie kąp się przed samym snem. Gorąca kąpiel podobnie jak wysiłek fizyczny pobudza organizm. Dobrym rozwiązaniem jest mycie się choćby na godzinę przed snem.

10 Odpowiednio wyciszona sypialnia. Ci, którzy mają za ścianą hałasujących sąsiadów lub ich zwierzęta dobrze wiedzą jak ciężko jest zasnąć. O ile to możliwe uszczelnij okna, drzwi, a na ściany zastosuj matę wyciszającą.

11 Obniż lub podnieś temperaturę w sypialni. Najlepszą temperaturą do spania jest przedział między 18 a 21 stopni. Zanim pójdziesz spać, dobrze przewietrz mieszkanie.