Każdy chciałby mieć zdrowe oczy i sokoli wzrok, wiadomo. Nie każdemu jednak zostało to dane. Część osób mająca problemy ze wzrokiem wstydzi się nosić okulary, a soczewek kontaktowych używać po prostu nie chce. Jakie są zagrożenia wynikające z nienoszenia szkieł kontaktowych bądź okularów?

Dlaczego nie używamy okularów/soczewek?

Osoby ze stwierdzonymi wadami wzroku często z niechęcią podchodzą do okularów. Dzieci obawiają się opinii kolegów i koleżanek z klasy, w obawie przed przezwiskiem kujona. Dorośli często zaś postrzegają je jako oznakę starzenia się, do którego nie chcą się przyznać. Wzbranianie się przed noszeniem okularów, w sytuacji kiedy mamy stwierdzoną wadę wzroku, może jednak prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Podobnie w przypadku nie używania soczewek kontaktowych, których zakładanie i zdejmowanie wydaje nam się problematyczne, co okazuje się być nieprawdą.
Konsekwencje

Nienoszenie okularów ani soczewek powoduje, że oczy zmuszone są do zwiększonego wysiłku. Wada wzroku, która nie zostaje wyrównana odpowiednimi szkłami, prowadzić więc może do przeciążenia oczu i w konsekwencji do nieprzyjemnych dolegliwości. Może to powodować łzawienie oczu i ich przekrwienie oraz ból, ból głowy a nawet karku i spowodowane nimi rozdrażnienie. Prawidłowo dopasowane okulary czy soczewki kontaktowe mają przynieść oczom ukojenie i komfort oraz zmniejszyć ich wysiłek. Dzięki temu można uniknąć przykrych dolegliwości oraz dalszego pogarszania się wady wzroku. Warto więc posłuchać rady okulisty i zgodnie z jego zaleceniami nosić odpowiednie do wady wzroku okulary.