Coraz większym problemem jest przedwczesne łysienie. Większość osób chciałaby uniknąć tego problemu chociaż do 40 roku życia – tymczasem łysieją już osoby po 20 roku życia. Dlaczego tak się dzieje? I co można zrobić, by zmniejszyć ten problem i poprawić kondycję włosów?

W wypadku łysienia w młodym wieku mówi się o dwóch głównych przyczynach. Po pierwsze, może być to łysienie androgenowe – jest to cecha odziedziczona po krewnych. Po drugie, może być to wynik grzybiczej infekcji. Oczywiście czasami są to jeszcze inne przyczyny, np. używanie jakiś leków czy nieodpowiednich kosmetyków, stres. Poznanie przyczyny jest bardzo ważne – tylko wtedy będzie można ją wyeliminować. Kiedy reakcja jest szybka, proces łysienia można zatrzymać, spowolnić, a także zupełnie odwrócić. Nie jest to jednak takie proste – walka z łysieniem wymaga ogromnej cierpliwości. Stosowane kuracje efekty przynoszą zazwyczaj dopiero po pół roku, a więc naprawdę należy wykazać się cierpliwością.

Ale jak w ogóle ustalić przyczynę łysienia? Nie warto polegać na swojej ocenie sytuacji. Najlepiej jak najszybciej udać się do dermatologa. Bardzo dobrym pomysłem jest nawet skonsultowanie się z kilkoma specjalistami, by ustalić rzeczywistą przyczynę problemu. Nie należy dać się zbywać lekarzom – niekiedy z góry stawiają na stres lub przepisują popularne leki na łysienie, które dodatkowo wywołują masę skutków ubocznych. Uwierzyć można specjaliście, który rzeczywiście wykona odpowiedni wywiad, badania i dogłębnie przeanalizuje sytuację.

Jak radzić sobie z łysieniem?

Możliwości jest wiele – oczywiście wszystko zależy od przyczyny. Oto kilka z nich:

przeszczep – zabieg ten dostępny jest również w Polsce, pozwala bardzo szybko dostrzec pozytywny efekt i uzupełnić ubytki w owłosieniu. Trzeba jednak liczyć się ze sporymi kosztami takiego zabiegu, który wiąże się też z bolesnym okresem rekonwalescencji i koniecznością powtarzania go.

suplementy diety – łysienie wynika niekiedy z niedobory witamin i innych minerałów. Warto wybrać preparaty zawierające cynk, a także witaminy oraz składniki przeznaczone do wzmocnienia włosów. Taka terapia z pewnością wzmocni włosy i zapobiegnie dalszemu łysieniu.
preparaty na łysienie – do wyboru jest cała masa szamponów i odżywek, które mają pomóc zwalczyć problem łysienia. Nie jest jednak potwierdzone w jakim stopniu rzeczywiście są skuteczne.
ogolenie głowy – szczególnie mężczyźni zawsze mogą zgolić się na łyso, zwłaszcza jeżeli problem łysienia jest już na tyle poważny.