Niewinne z pozoru chrapanie może powodować stałe zmęczenie, uczucie niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku czy drzemce w ciągu dnia.W większości przypadków chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, o ile nie towarzyszą mu przerwy w oddychaniu, tzw. bezdechy. Jeśli odgłosy chrapania narastają, a potem następuje długa chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem, to właśnie bezdech. Przerwy w oddychaniu mogą trwać minutę i powtarzać się kilkadziesiąt razy w ciągu nocy, powoduje niewystarczające dotlenienie mózgu, serca, nerek i wątroby. Efektem tego jest stałe uczucie zmęczenia i niewyspania.
Poniżej podaję przykładowe sposoby na chrapanie:
Zrzuć wagę. Zacznij ćwiczyć i pozbądź się zbędnych kilogramów. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy gardła może powodować chrapanie.
Śpij regularnie. Człowiek powinien spać 8 godzin dziennie. Regularny sen sprawia, że mięśnie są bardziej rozluźnione, a oddech równomierny. Unikaj środków nasennych – mogą zaburzyć pracę mięśni.
Rzuć palenie. Dym z papierosów podrażnia gardło i powoduje jego obrzęk. Palacze często mają zablokowane drogi oddechowe, co może zaostrzyć zaburzenia oddechu.