Jak ważny jest nasz stan zdrowia odkrywamy dopiero wówczas, kiedy coś się stanie i musimy spotkać się z lekarzem. Wtedy nagle dociera do nas, ile zaniedbań popełniliśmy, żeby doprowadzić nasze zdrowie do ruiny. Dobrze jest, jeżeli w takiej sytuacji medycyna potrafi nam pomóc albo przynajmniej wskazać drogę działania.
Oczywiście nie zawsze trafiamy do lekarza w stanie krytycznym i raczej w codziennym życiu staramy się dbać o nasze zdrowie. Jednak często małe grzechy dnia codziennego sprawiają, że w pewnym momencie komfort naszego życia znacznie się pogarsza, a medycyna zaczyna być naszym sprzymierzeńcem i przyjacielem. Warto zatem zatrzymać się nieco wcześniej i zastanowić, czym niszczymy sobie zdrowie i co możemy zrobić, żeby poprawić jego stan.
Często także zdarza się, że w przypływie rozpaczy odrzucamy to, co daje nam medycyna i zwracamy się ku działaniom różnego rodzaju szarlatanów, co z reguły źle się kończy. Wiadomo że można wspomagać się środkami niemedycznymi, ale to nie wystarczy.