O zawrotach głowy mówimy wtedy, gdy świat nagle zaczyna wirować przed oczami, trudno utrzymać równowagę, robi się słabo i koniecznie trzeba gdzieś usiąść ze strachu, że za chwilę się upadnie. Czasami można się poczuć w ten sposób jadąc samochodem czy płynąc statkiem ? wtedy jest to tak zwana choroba lokomocyjna i mimo że jest to nieprzyjemne nie jest groźne i wkrótce samo mija, ale gdy takie objawy pojawiają się bez widocznej przyczyny konieczne jest zbadanie, dlaczego tak się dzieje. A przyczyn może być, co najmniej kilka. Na przykład zbyt niskie ciśnienie krwi: zawroty zwykle pojawiają się rano, zwłaszcza, gdy zbyt gwałtownie wstaniemy z łóżka. Najlepszym sposobem na uniknięcie niechcianych objawów jest to, aby po obudzeniu nie wstawać od razu na ?równe? nogi tylko chwilę poleżeć i przestawić się na ?tryb dzienny takich wypadkach należy takzę unikać nagłych skłonów (lepiej kucnąć po coś niż się schylać).
Inną przyczyną zawrotów głowy mogą być kłopoty ze wzrokiem (na przykład źle dobrane okulary), albo przegrzanie organizmu.
Jeśli natomiast zawroty głowy kończą się utratą przytomności, powtarzają, co najmniej kilka razy w miesiącu, przy zawrotach jest problem z wysławianiem się i niewyraźnym widzeniem i słyszeniem, drętwieją nogi albo ręce konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.