Zdrowie i medycyna to dwa terminy nierozerwalnie związane ze sobą. Medycyna gwarantuje dobre zdrowie, z kolei zdrowie bez medycyny może być słabe.
Homeostaza to stan organizmu, w którym wszystko jest w równowadze. Uszkodzenia tkanek są na bieżąco naprawiane, stany zapalne – nie występują, odnowa i regeneracja pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich procesów.
W przyrodzie funkcjonują jednak bakterie i wirusy, które mają na celu zaburzenie prawidłowego funkcjonowania. Sprawia to, że tracimy zdrowie. Wtedy na ratunek rusza medycyna, której osiągnięcia są w stanie pomóc zwalczyć nam prawie wszystkie choroby.
Szczepionki, lekarstwa, antybiotyki, a nawet zwykłe witaminy – to wszystko sprawia, że rzadziej chorujemy. Jednak medycyna to nie tylko chemia i lekarstwa – to również zalecenia zdrowotne, które powinniśmy stosować. Nie dopuszczać do przegrzania organizmu latem, nie wychłodzić zimą. Spożywać odpowiednią ilość warzyw, a nie tylko samo mięso i na przykład pieczywo. Dużo ruszać się na świeżym powietrzu.