Powracające często objawy zgagi, którym towarzyszy pieczenie w przełyku, bóle brzucha, nudności, wzdęcia lub szybka utrata wagi mogą wskazywać na poważniejsze kłopoty zdrowotne, dlatego nie wolno ich lekceważyć i koniecznie należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Specjalista zleci odpowiednie badania diagnostyczne na przykład gastroskopię, która pokaże czy w górnym odcinku przewodu pokarmowego nie ma zmian zapalnych, owrzodzeń czy nadżerek. Jeśli gastroskopia wykaże takie zmiany lekarz zastosuje odpowiednie leki, które będą w stanie poprawić stan przewodu pokarmowego.
Ból w nadbrzuszu towarzyszący zgadze może także wskazywać na przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka spowodowany rozmnażaniem się bakterii Helicobacter pylori; w takim przypadku konieczne będzie przyjmowanie antybiotyków.
Czasami przy uciążliwej zgadze, na którą nie działają żadne leki konieczna będzie operacja. Zwykle robi się to za pomocą laparoskopii, która to metoda jest dużo mniej inwazyjna niż klasyczna operacja chirurgiczna, a za jej pomocą można ?naprawić? połączenie przełykowo ? żołądkowe.