Zawał serca jest groźny dla życia, ale coraz więcej chorych udaje się uratować a jak będzie wyglądać ich dalsze życie w dużym stopniu zależy od nich samych. Po pierwsze osoby, które przeszły taki atak serca koniecznie powinny unikać stresu, gdyż sprzyja on pogorszeniu funkcjonowania układu krążenia. Zły nastrój utrzymujący się dłuższy czas sprzyja depresjom a stąd już tylko jeden krok do kolejnego zawału, który może nie skończyć się już dobrze.
Po zawale należy odzyskać siły, więc trzeba trochę zwolnić tempo życia, a z czasem powinno się zacząć więcej ruszać (spacerować, pływać, jeździć na rowerze), gdyż organizm i serce potrzebuje aktywności fizycznej.
Dobrze jest zredukować wagę, gdyż nawet niewielka nadwaga zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i kolejnego zawału (wagę powinno się zbijać powoli 1-2 kilogramy miesięcznie).
Oczywiste jest to, że regularnie należy przyjmować przepisane przez lekarza lekarstwa, że koniecznie trzeba rzucić palenie papierosów i zdrowo się odżywiać, a wtedy zniweluje się ryzyko kolejnego zawału i można jeszcze długo cieszyć się życiem.